top of page
Reviewing Laws

Hello

Ezen a felületen kívánok folyamatosan bővülő és frissülő iránymutatást és gondolatébresztőt nyújtani család- és öröklési jog területen meglévő és leendő ügyfeleim számára. Fontos kiemelni, hogy a következőkben leírtak nem tekinthetők átfogó jogi tanácsnak, csupán szemléltető jellegűek, mivel minden jogeset más és más, ezért a konkrét körülmények figyelembevételével egyedi jogi tanácsadásra és alapos elemzésre van szükség. A leírtak pusztán gondolatébresztőként szolgálnak, és nem helyettesítik a személyre szabott jogi konzultáció

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram

A törvényes öröklési rend általában

A törvényes öröklési rend alapvetően a családi kapcsolatokon alapul, és azt határozza meg, hogy ki örököl az elhunyt személy után, ha az nem hagyott hátra végrendeletet. A törvényes öröklési rend egyértelműen rögzíti, hogy kik és milyen sorrendben örökölhetnek, elsősorban a közvetlen hozzátartozókra, majd a távolabbi rokonokra helyezve a hangsúlyt, mindezt úgy, hogy a házastárs különleges jogokat élvez.

1. Leszármazók öröklése

Az öröklési rendben az első helyen az elhunyt gyermekei állnak. Ha több gyermek van, akkor mindegyik gyermek egyenlő arányban örököl. Amennyiben egy gyermek kiesik az öröklésből, például mert korábban elhunyt, akkor az ő helyén a gyermekei, azaz az unokák örökölnek.

2. Házastárs öröklése leszármazó mellett

Ha az elhunytnak van házastársa, és a leszármazói is örökölnek, a házastárs különleges jogokat élvez. Őt megilleti a közösen lakott lakásra és annak berendezéseire vonatkozó holtig tartó haszonélvezeti jog, és ezen felül egy gyermekrészt örököl a hagyaték többi részéből. Az öröklés során a házastársnak lehetősége van a gyermekrésze helyett az egész hagyatékra vonatkozó haszonélvezeti jogot választani.

3. Házastárs öröklése szülők mellett

Ha az elhunyt után nem maradtak leszármazók, de a házastárs mellett szülők is élnek, a házastárs a közösen lakott lakást, valamint annak berendezését örökli, míg a hagyaték többi része fele-fele arányban oszlik meg a házastárs és az elhunyt szülei között.

4. Házastárs egyedüli öröklése

Amennyiben az elhunytnak nincsenek sem leszármazói, sem szülei, a házastárs egyedül örökli az egész hagyatékot.

Fontos azonban tisztázni azt a helyzetet is, hogy nem örökölhet az örökhagyó házastársa, ha az öröklés megnyílásakor a házastársak között életközösség nem állott fenn, és az eset körülményeiből nyilvánvaló, hogy az életközösség visszaállítására nem volt kilátás.

5. Szülők, nagyszülők és távolabbi rokonok öröklése

Ha az elhunytnak nincs leszármazója és házastársa, a szülők örökölnek. Ha a szülők is kiesnek, az ő leszármazóik következnek. Ha nincs ilyen személy, akkor a nagyszülők és távolabbi felmenők kerülnek sorra, így öröklési rend szerint a rokonok egyre távolabbi ágai is örökölhetnek.

bottom of page